Winners of 6th FreeCartoonsWeb International Cartoonet Festi
Добавлено: Вт янв 22, 2008 2:15 am
Winners of 6th FreeCartoonsWeb International Cartoonet Festival-2007
http://www.syriacartoon.com/images/2008 ... w-home.gif
http://www.syriacartoon.com/news/2008/n ... 00801.html
Juries:
Mikhail M.ZLATKOVSKY:Cartoonist,(Russia)
Raed Khalil:Cartoonist,Syria Cartoon Website (Syria)
Xia Dachuan:Cartoonist,Secretary-China Artists Association (Beijing,China)
Jin Hui:Cartoonist,Shanghai 85 Hospital (Shanghai,China)
Yu Liang:Cartoonist,MaAnshan Daily (MaAnshan,China)
Huang Qigong:Cartoonist,Guangxi City College (Guangxi,China)
Jiang Lidong:Cartoonist,Oriental Morning Post (Shanghai,China)
-----------
winners:
cartoon:
http://www.shiman.cn/search.asp?titleID=29754
http://www.shiman.cn/search.asp?titleID=29770
Caricature:
http://shiman.cn/Search.asp?titleID=29767&Pos=0
Grand Prize:
Rumen Dragostinov (Bulgaria)
Gold Prize(2 awards):
Valeriu Kurtu (Germany)
Marcin Bondarowicz (Poland)
Silver Prize(4 awards):
Eugenio de Faria Neves(Brazil)
Mohammad Ali Khalaji (Iran)
Shahrokh Heidari (Iran)
Ji Shaohua (China)
Bronze Prize(8 awards):
Santiago Cornejo (Argentina)
Jabbar Abdolee (Iran)
Nizar Outhman ( Lebanon)
Rooshan GATAULLIN (Russia)
Yuriy Kosobukin (Ukraine)
Makhmudjon Eshonkulov (Uzbekistan)
Dai Peicheng (China)
Liu Hong (China)
Success Award (15 awards):
Arsen Gagiki Gevorgyan ( Armenia)
Louis Pol (Australia)
Ivan Haramija (Croatia)
Athanassios Efthimiadis (Greece)
Nahid Maghsoudi (Iran)
Pooya Sareh (Iran)
Young Sik Oh (Korea)
Jordan Pop Iliev (Macedonia)
Jovan Prokopljevic (Serbia)
Milenko Kosanovic (Serbia)
Ba-Bilig (China)
Guo Zhong (China)
Jin Xiaoxing (China)
Tang Shilei (China)
Sheng Kai (China)
Selected Prize(30 awards):
Shahid Atiqullah (Afghanistan)
Beas Hector (Argentina)
Bayram Hajizadeh (Azerbaijan)
Seyran Caferli (Azerbaijan)
Resad Sultanovic (Bosnia)
Silvano Rosa Goncalves de Melo (Brazil)
Ferreol Murillo Fuentes-Tennis (CostaRica)
Boeidar Vukelic-BOBA (Croatia)
Neda Mobinipouya (Iran)
Tadeusz Krotos (Poland)
Julian Pena-Pai (Romania)
Boris Petrushansky (Russia)
Erdogan Basol (Turkey)
Ismail Kar-Balikci (Turkey)
Musa Gumus (Turkey)
Oguz Gurel (Turkey)
Umit Mufit Dincay (Turkey)
Kazanevsky Vladimir (Ukraine)
Cai Lian (China)
Cheng Shibi (China)
Li Chongwu (China)
Li Jingshan (China)
Li Xiaoyang (China)
Liu Zhongliang (China)
Qiao Wei (China)
Wang Ruisheng (China)
Yang Xiaobo (China)
Zhang Wei (China)
Zou Zhengchun (China)
http://www.syriacartoon.com/images/2008 ... w-home.gif
http://www.syriacartoon.com/news/2008/n ... 00801.html
Juries:
Mikhail M.ZLATKOVSKY:Cartoonist,(Russia)
Raed Khalil:Cartoonist,Syria Cartoon Website (Syria)
Xia Dachuan:Cartoonist,Secretary-China Artists Association (Beijing,China)
Jin Hui:Cartoonist,Shanghai 85 Hospital (Shanghai,China)
Yu Liang:Cartoonist,MaAnshan Daily (MaAnshan,China)
Huang Qigong:Cartoonist,Guangxi City College (Guangxi,China)
Jiang Lidong:Cartoonist,Oriental Morning Post (Shanghai,China)
-----------
winners:
cartoon:
http://www.shiman.cn/search.asp?titleID=29754
http://www.shiman.cn/search.asp?titleID=29770
Caricature:
http://shiman.cn/Search.asp?titleID=29767&Pos=0
Grand Prize:
Rumen Dragostinov (Bulgaria)
Gold Prize(2 awards):
Valeriu Kurtu (Germany)
Marcin Bondarowicz (Poland)
Silver Prize(4 awards):
Eugenio de Faria Neves(Brazil)
Mohammad Ali Khalaji (Iran)
Shahrokh Heidari (Iran)
Ji Shaohua (China)
Bronze Prize(8 awards):
Santiago Cornejo (Argentina)
Jabbar Abdolee (Iran)
Nizar Outhman ( Lebanon)
Rooshan GATAULLIN (Russia)
Yuriy Kosobukin (Ukraine)
Makhmudjon Eshonkulov (Uzbekistan)
Dai Peicheng (China)
Liu Hong (China)
Success Award (15 awards):
Arsen Gagiki Gevorgyan ( Armenia)
Louis Pol (Australia)
Ivan Haramija (Croatia)
Athanassios Efthimiadis (Greece)
Nahid Maghsoudi (Iran)
Pooya Sareh (Iran)
Young Sik Oh (Korea)
Jordan Pop Iliev (Macedonia)
Jovan Prokopljevic (Serbia)
Milenko Kosanovic (Serbia)
Ba-Bilig (China)
Guo Zhong (China)
Jin Xiaoxing (China)
Tang Shilei (China)
Sheng Kai (China)
Selected Prize(30 awards):
Shahid Atiqullah (Afghanistan)
Beas Hector (Argentina)
Bayram Hajizadeh (Azerbaijan)
Seyran Caferli (Azerbaijan)
Resad Sultanovic (Bosnia)
Silvano Rosa Goncalves de Melo (Brazil)
Ferreol Murillo Fuentes-Tennis (CostaRica)
Boeidar Vukelic-BOBA (Croatia)
Neda Mobinipouya (Iran)
Tadeusz Krotos (Poland)
Julian Pena-Pai (Romania)
Boris Petrushansky (Russia)
Erdogan Basol (Turkey)
Ismail Kar-Balikci (Turkey)
Musa Gumus (Turkey)
Oguz Gurel (Turkey)
Umit Mufit Dincay (Turkey)
Kazanevsky Vladimir (Ukraine)
Cai Lian (China)
Cheng Shibi (China)
Li Chongwu (China)
Li Jingshan (China)
Li Xiaoyang (China)
Liu Zhongliang (China)
Qiao Wei (China)
Wang Ruisheng (China)
Yang Xiaobo (China)
Zhang Wei (China)
Zou Zhengchun (China)